BLC Michaelmas Elections 2017

Due to the number of nominations for the Bar Liaison Committee, it will not be necessary to hold a contested election.  We are very grateful indeed to all those members who nominated members for the committee and we are, therefore, pleased to announce that the following members of the Inn have been elected to the Bar Liaison Committee.

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality & Diversity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Representative; Education & Training Committee; Paintings

Edward Bennett

Harcourt Chambers

John Clifford

9 King's Bench Walk

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar

Nicholas Craig

3 Verulam Buildings

Bio

Estates Committee; Moots

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Marshall Hall Trust; Outreach Committee; Scholarships Committee

Austin Stoton

2 Bedford Row

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Archives; Library Committee; Staff Remuneration Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Drama Society; Scholarships Committee; Student Societies Sub-Committee

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality & Diversity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Representative; Education & Training Committee; Paintings

Edward Bennett

Harcourt Chambers

John Clifford

9 King's Bench Walk

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar

Nicholas Craig

3 Verulam Buildings

Bio

Estates Committee; Moots

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Marshall Hall Trust; Outreach Committee; Scholarships Committee

Austin Stoton

2 Bedford Row

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Archives; Library Committee; Staff Remuneration Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Drama Society; Scholarships Committee; Student Societies Sub-Committee

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality & Diversity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Representative; Education & Training Committee; Paintings

Edward Bennett

Harcourt Chambers

John Clifford

9 King's Bench Walk

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar

Nicholas Craig

3 Verulam Buildings

Bio

Estates Committee; Moots

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Marshall Hall Trust; Outreach Committee; Scholarships Committee

Austin Stoton

2 Bedford Row

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Archives; Library Committee; Staff Remuneration Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Drama Society; Scholarships Committee; Student Societies Sub-Committee

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers