Bar Liaison Committee Members

Elected Members

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality, Diversity & Inclusivity Committee; Advocacy Training Committee; Diversity and Inclusivity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Student Societies Committee; Yearbook; Drama Society

Edward Bennett

Harcourt Chambers

Bio

Estates; Pictures

John Clifford

9 King's Bench Walk

Bio

Scholarships Committee; Car Park; Revels

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar; Outreach

Nicholas Craig QC

3 Verulam Buildings

Bio

Insurances; Estates Committee

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Bio

Wellbeing

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Executive Committee; Marshall Hall Trust

Austin Stoton

2 Bedford Row

Bio

Advocacy Training Committee; Statutes

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Library Committee; Staff; Library

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Education and Training Committee; ITSA; Health and Safety; Student Societies Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Bio

Northern Circuit; Qualifying Sessions Sub-Committee; Pegasus Scholarship Trust

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers

Bio

Student Societies Committee; Moots

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality, Diversity & Inclusivity Committee; Advocacy Training Committee; Diversity and Inclusivity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Student Societies Committee; Yearbook; Drama Society

Edward Bennett

Harcourt Chambers

Bio

Estates; Pictures

John Clifford

9 King's Bench Walk

Bio

Scholarships Committee; Car Park; Revels

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar; Outreach

Nicholas Craig QC

3 Verulam Buildings

Bio

Insurances; Estates Committee

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Bio

Wellbeing

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Executive Committee; Marshall Hall Trust

Austin Stoton

2 Bedford Row

Bio

Advocacy Training Committee; Statutes

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Library Committee; Staff; Library

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Education and Training Committee; ITSA; Health and Safety; Student Societies Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Bio

Northern Circuit; Qualifying Sessions Sub-Committee; Pegasus Scholarship Trust

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers

Bio

Student Societies Committee; Moots

Bibi Badejo

4 Brick Court

Bio

Equality, Diversity & Inclusivity Committee; Advocacy Training Committee; Diversity and Inclusivity; Temple Women’s Forum

James Batten

4 King's Bench Walk

Bio

Student Societies Committee; Yearbook; Drama Society

Edward Bennett

Harcourt Chambers

Bio

Estates; Pictures

John Clifford

9 King's Bench Walk

Bio

Scholarships Committee; Car Park; Revels

Saoirse Cowley

Government Legal Service

Bio

Employed Bar; Outreach

Nicholas Craig QC

3 Verulam Buildings

Bio

Insurances; Estates Committee

Katherine Duncan

Garden Court Chambers

Bio

Wellbeing

Sarah Martin

7 King's Bench Walk

Bio

Executive Committee; Marshall Hall Trust

Austin Stoton

2 Bedford Row

Bio

Advocacy Training Committee; Statutes

Dr Anton van Dellen

Goldsmiths Chambers

Bio

Library Committee; Staff; Library

Thea Wilson

12 King's Bench Walk

Bio

Education and Training Committee; ITSA; Health and Safety; Student Societies Committee

Brett Wilson

Kenworthy's Chambers

Bio

Northern Circuit; Qualifying Sessions Sub-Committee; Pegasus Scholarship Trust

Sara Wyeth

Goldsmith Chambers

Bio

Student Societies Committee; Moots

Co-opted Members

Zachary Bredemear (Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Silver

William Cholerton

QEB Hollis Whiteman

Bio

Marshalling

Michael D'Arcy

One Essex Court

Bio

Library Committee; Information Technology

Rebecca Dix

Bivonas Law

Bio

Education & Training; Employed Bar

Andrew Fitch-Holland

Goldsmith Chambers

Bio

Cellar; Students’ Debating Society

Samantha Godec

House of Commons

Bio

International Committee

Melanie Hall QC

Monckton Chambers

Bio

Scholarships Committee; Trusts; Mentoring

Harriet Holmes

Wilberforce Chambers

Bio

Estates Committee; Garden

James Kitching

Fried Frank

Bio

Employed Bar/BACFI representative; Pupil Supervisors

Simon Murray (Vice Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Library Committee; House

Rehana Popal

10 King's Bench Walk

Bio

Bar Council Representative; Scholarships

Rahul Varma

Selborne Chambers

Bio

Qualifying Sessions; Outreach Committee

Sarah Williams

Vardags

Bio

Employed Bar

Can Yeginsu

Four New Square

Bio

Archives Committee; Archives

Zachary Bredemear (Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Silver

William Cholerton

QEB Hollis Whiteman

Bio

Marshalling

Michael D'Arcy

One Essex Court

Bio

Library Committee; Information Technology

Rebecca Dix

Bivonas Law

Bio

Education & Training; Employed Bar

Andrew Fitch-Holland

Goldsmith Chambers

Bio

Cellar; Students’ Debating Society

Samantha Godec

House of Commons

Bio

International Committee

Melanie Hall QC

Monckton Chambers

Bio

Scholarships Committee; Trusts; Mentoring

Harriet Holmes

Wilberforce Chambers

Bio

Estates Committee; Garden

James Kitching

Fried Frank

Bio

Employed Bar/BACFI representative; Pupil Supervisors

Simon Murray (Vice Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Library Committee; House

Rehana Popal

10 King's Bench Walk

Bio

Bar Council Representative; Scholarships

Rahul Varma

Selborne Chambers

Bio

Qualifying Sessions; Outreach Committee

Sarah Williams

Vardags

Bio

Employed Bar

Can Yeginsu

Four New Square

Bio

Archives Committee; Archives

Zachary Bredemear (Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Silver

William Cholerton

QEB Hollis Whiteman

Bio

Marshalling

Michael D'Arcy

One Essex Court

Bio

Library Committee; Information Technology

Rebecca Dix

Bivonas Law

Bio

Education & Training; Employed Bar

Andrew Fitch-Holland

Goldsmith Chambers

Bio

Cellar; Students’ Debating Society

Samantha Godec

House of Commons

Bio

International Committee

Melanie Hall QC

Monckton Chambers

Bio

Scholarships Committee; Trusts; Mentoring

Harriet Holmes

Wilberforce Chambers

Bio

Estates Committee; Garden

James Kitching

Fried Frank

Bio

Employed Bar/BACFI representative; Pupil Supervisors

Simon Murray (Vice Chair)

1 Chancery Lane

Bio

Executive Committee; Library Committee; House

Rehana Popal

10 King's Bench Walk

Bio

Bar Council Representative; Scholarships

Rahul Varma

Selborne Chambers

Bio

Qualifying Sessions; Outreach Committee

Sarah Williams

Vardags

Bio

Employed Bar

Can Yeginsu

Four New Square

Bio

Archives Committee; Archives

Circuit Representatives

Simon Gurney

Lincoln House Chambers

Bio

Northern Circuit; Outreach

Jason Hadden MBE

St Ives Chambers

Bio

Midland Circuit

Laura John

Monckton Chambers

Bio

European Circuit

Jason Sugarman QC

Foundry Chambers

Bio

South Eastern Circuit; Qualifying Sessions

Richard Wheeler

3 Paper Buildings

Bio

Western Circuit; Outreach Committee

Simon Gurney

Lincoln House Chambers

Bio

Northern Circuit; Outreach

Jason Hadden MBE

St Ives Chambers

Bio

Midland Circuit

Laura John

Monckton Chambers

Bio

European Circuit

Jason Sugarman QC

Foundry Chambers

Bio

South Eastern Circuit; Qualifying Sessions

Richard Wheeler

3 Paper Buildings

Bio

Western Circuit; Outreach Committee

Simon Gurney

Lincoln House Chambers

Bio

Northern Circuit; Outreach

Jason Hadden MBE

St Ives Chambers

Bio

Midland Circuit

Laura John

Monckton Chambers

Bio

European Circuit

Jason Sugarman QC

Foundry Chambers

Bio

South Eastern Circuit; Qualifying Sessions

Richard Wheeler

3 Paper Buildings

Bio

Western Circuit; Outreach Committee

Ex-Officio

Christopher Bond

3 Verulam Buildings

Bio

Junior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Estates Committee (Co-opted – independent to BLC)

Greg Dorey CVO

Sub-Treasurer

Bio

Mr Dorey has had a distinguished career in the Foreign & Commonwealth Office, serving at various times as Ambassador to Ethiopia, Djibouti and the African Union; and to Hungary; plus spells as Deputy Head of Mission in Hong Kong and Pakistan. He holds a Masters degree in Modern History from Exeter College, University of Oxford.

Annabel Gough

Charter Chambers

Bio

Junior Bar Association; Education and Training Committee

The Revd Robin Griffith-Jones

The Reverend and Valiant Master of the Temple

Sonia Nolten

2 Temple Garden Chambers

Bio

Senior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Investment Sub-Committee (ex-officio)

Laura Paisley

9 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Association; Scholarships

Emma Hynes

Hardwicke Chambers

Bio

Yearbook Editor

Christopher Bond

3 Verulam Buildings

Bio

Junior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Estates Committee (Co-opted – independent to BLC)

Greg Dorey CVO

Sub-Treasurer

Bio

Mr Dorey has had a distinguished career in the Foreign & Commonwealth Office, serving at various times as Ambassador to Ethiopia, Djibouti and the African Union; and to Hungary; plus spells as Deputy Head of Mission in Hong Kong and Pakistan. He holds a Masters degree in Modern History from Exeter College, University of Oxford.

Annabel Gough

Charter Chambers

Bio

Junior Bar Association; Education and Training Committee

The Revd Robin Griffith-Jones

The Reverend and Valiant Master of the Temple

Sonia Nolten

2 Temple Garden Chambers

Bio

Senior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Investment Sub-Committee (ex-officio)

Laura Paisley

9 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Association; Scholarships

Emma Hynes

Hardwicke Chambers

Bio

Yearbook Editor

Christopher Bond

3 Verulam Buildings

Bio

Junior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Estates Committee (Co-opted – independent to BLC)

Greg Dorey CVO

Sub-Treasurer

Bio

Mr Dorey has had a distinguished career in the Foreign & Commonwealth Office, serving at various times as Ambassador to Ethiopia, Djibouti and the African Union; and to Hungary; plus spells as Deputy Head of Mission in Hong Kong and Pakistan. He holds a Masters degree in Modern History from Exeter College, University of Oxford.

Annabel Gough

Charter Chambers

Bio

Junior Bar Association; Education and Training Committee

The Revd Robin Griffith-Jones

The Reverend and Valiant Master of the Temple

Sonia Nolten

2 Temple Garden Chambers

Bio

Senior Bar Auditor; Executive Committee (ex-officio); Finance Sub-Committee; Investment Sub-Committee (ex-officio)

Laura Paisley

9 King's Bench Walk

Bio

Junior Bar Association; Scholarships

Emma Hynes

Hardwicke Chambers

Bio

Yearbook Editor

Secretary

Henrietta Amodio

Head of Treasury Office

Henrietta Amodio

Head of Treasury Office

Henrietta Amodio

Head of Treasury Office